Arel Yangın
01 / 01

Hidrant, Monitör ve Yangın Dolap Sistemleri

En temel söndürme sistemi : Hidrant, Monitör ve Yangın Dolap Sistemleri

Hidrant, Monitör ve Yangın Dolap Sistemleri

İşletmelerde en temel söndürme sistemi yangın dolaplarıdır.

Her binada, toplanma amaçlı her tesiste ve endüstriyel tesislerde olmazsa olmaz sistem yangın dolaplarıdır. Yangına manuel müdahale etmek için kullanılır. Yangın dolapları içinde kullanılan ekipmanlar kullanılan işletme şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Yangın dolabı, 2” ve/veya 2 ½” yassı hortumlu veya 1” kauçuk hortumlu olabilir.

Yangına dışarıdan müdahale edebilmek veya dış alandaki yangına müdahale için dış saha çevre hidrant sistemi kullanılmaktadır. Hidrantlar tesisin tehlike sınıfına göre konumlandırılmakta ve binaya olan mesafeleri de dikkate alınmaktadır. Hidrant sistemleri, yangın anında eğitimli personel tarafından kullanıma uygundur. Seçilen hidrantlar eğitimli personel ve/veya itfaiyenin ihtiyaç duyacağı debi ve basınçtaki suyu karşılayacak nitelikte olmalıdır. Her bir hidrant yanında dış saha hidrant dolabı konumlandırılmalıdır.

Hidrant ile müdahalenin imkansız olduğu veya yangına yakından müdahalenin olmayacağı noktalarda monitör sistemleri tesis edilir. Monitör konumlandırılması yangına yaklaşma mesafesi dikkate alınarak yapılır. Monitör seçiminde de konumlandırma sonrasında atım mesafesi kontrol edilerek gerekli debi ve basınç değeri kriterleri dikkate alınır.

Yangın dolabı ve hidrant sisteminde tasarım parametreleri yerel standartlara göre belirlenir. Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği gerekliliklerine göre yangın dolabı ve hidrant sistemi ekipman seçimi ve sistem tasarımı yapılır.

Vizyon Misyon

MİSYONUMUZ

Müşteri merkezli yaklaşım anlayışını temel alarak ulusal ve uluslararası standart ve yönetmeliklere uygun nitelikli hizmet sunmaktır.

VİZYONUMUZ

Güncel bilgi ve teknolojileri, edinilen tecrübelerle harmanlayarak kaliteli hizmet anlayışını hep üst noktalara taşımaktır.

Tecrübe & Deneyim

2005 yılından beri kazanılmış deneyimler, birikimler ve uygulama tecrübeleri.